Анкета
Дали светските бестселери се достапни во библиотеката?

НУ Библиотека "КОЧО РАЦИН" - Тетово

Библиотекарството во Тетово влече корени длабоко во историјата и има богата традиција на овие простори, но за жал, нема прецизни податоци за почетоците на работата на Градската народна библиотека "Кочо Рацин" . Точниот ден и месец кога библиотеката почнала да работи не се познати. Тоа се случило пред крајот на 1945 година кога Библиотеката почнала да работи во состав на Поверенството за народна просвета и првично била сместена во новоизградената конфискувана семејна куќа на познатиот тетовски трговец Мато Симовски-Ченка. Првиот книжен фонд го сочинувале околу 2.000 книги наследени од "Читалницата на тетовската младина" која била формирана во 1922 година, збогатен со марксистичко-ленинистичка литература, но имало и голем број книги од светските класици.Сите книги биле на српско-хрватски јазик со исклучок  ...повеке

Latest editions
image

Оној што го уби змејот - Леиф Першон

Детективот Бекстром е несомнено брилијантен стрип-јунак создаден од перото на Першон, кој има чудна смисла за хумор за криминалните случаи и невидената умешност да ги вознемири речиси сите учесници во истрагата. Кога едно момче кое разнесува весници ќе го пронајде 68-годишниот алкохоличар како лежи мртов во неговиот стан, тепан со тенџере и чекан, а потоа задавен, секој би очекувал отворен-затворен случај на убиство, но не и детективот со хавајска кошула, Бекстром, кој е назначен да ја води истрагата. Кога момчето што разнесува весници исчезнува, сомневањата на Бекстром се покажуваат точни.
image

Жена во црно - Ејлин Гоуџ

Приказна за две ќерки од различни семејства, чиишто животи судбински се поврзани… Еден ден ќе се случи нешто незамисливо! Абигејл Армстронг и нејзината мајка, Розали, кои работат за семејството Мериведер и кои секогаш биле како дел од семејството ќе бидат избркани бидејќи Розали ќе биде обвинета за кражба на еден дијамантски ѓердан. Една четвртина век ќе помине пред Абигејл повторно да ги види близнаците Лила и Вон Мериведер, нејзината најдобра пријателка и момчето во кое таа беше вљубена. Дваесет и пет години подоцна… Абигејл е сопственик на прославена домашна империја. Лила води шарман тен живот како жена на моќен бизнисмен. Но, еден скандал ќе ја остави речиси банкрот. Во каприциозен пресврт на судбината, Лила е принудена да работи како куќна помошничка во домот на Абигејл, а Вон, е човекот кој всушност ќе го разниша светот на Абигејл и ќе ја присили да се соочи со минатото, т.е. каква девојка некогаш била.
image

Сакај ме со лаги - Тарин Фишер

Кејлеб Дрејк никогаш целосно не успеа да ја заборави својата прва љубов. Ниту кога тој се ожени, ниту, пак, кога таа се омажи. Кога животот конечно му се заокружува, Кејлеб е принуден да одлучи колку далеку е подготвен да отиде за да ја врати назад, во неговиот живот, неодоливата Оливија Каспен. Но, за секој потег во животот има последица, и наскоро Кејлеб дознава дека понекогаш љубовта доаѓа со неподносливо висока цена.
image

Султанот од Палермо - Тарик Али

Султанот од Палермо на Тарик Али е динамичен роман полн со изненадувања, пресврти и неочекувани настани кои го оставаат читателот со подзината уста. Идризи е најпочитуваниот интелектуалец во палатата на Султанот Раџари. Неговата единствена љубов Маја живее во харемот на султанот бидејќи тој патува по светот собирајќи податоци за да направи географска карта за трговците и патниците, но со завршувањето на неговите патувања тој се враќа во својот дом недалеку од палатата. Идризи ги зема од харемот својата единствена љубов Маја и ќерка си Елинор. Но, во нивната среќа им се вмешува Балкис, сестрата на Маја. Животот во Палермо се менува, се врти како тркало. Еднаш фамилијата на Султанот е горе, потоа е долу, само лозата на Идризи е постојано на страната на правдата.
image

Заробено срце - Милијана Павловска

Љубов на прв поглед! Вистинска магија: желби, очекување, страдање, возбуда, сон или јаве. Сето тоа убаво спакувано во приказна која не може, а да не ги разбранува емоциите кај читателот кој ќе биде дел од секој збор, секоја реченица, секоја страница…
image

Се започна со еден бакнеж - Миранда Дикинсон

Што сè би направиле за да ја пронајдете љубовта на својот живот? Колку далеку би можеле да отидете за да го пронајдете човекот од вашите соништа? Роми Паркер е жена кога се упатува токму на таква мисија. Во последната сабота пред Божиќ, роми има ненадајна, кратка средба со прекрасен странец, кој можеби е човекот од нејзините фантазии. Дали Роми ќе го најде човекот од нејзините соништа? Дали вистинската љубов може да биде поблиску отколку што очекувате?
Линкови

Kонтакт
contact