Continue reading...

Njomza Imeri – Ismaili drejtoresha e bibliotekës së Tetovës e ftuar në emisionin “Para dite me ne” në TV SHENJA (video)..

Drejtoresha e bibliotekës së qytetit të Tetovës “Koço Racin” Njomza Imeri – Ismaili, e ftuar në emisionin në TV SHENJA, ku foli për punën dhe projektet e realizuara si dhe projektet e ardhëshme që janë planifìkuar që të realizohen… https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2559645084098603&id=457981447740759

Continue reading
Continue reading...

Ministri i Kulturës z.Hysni Ismaili vizitoi bibliotekën e qytetit të Tetovës

Dje, më datë: 22.08.2019 minsitri i Kulturës z.Hysni Ismaili dhe përfaqësues të lartë të ministrisë së kulturës vizituan bibliotekën e qytetit të Tetovës “Koço Racin”, ku u mirëpriten nga drejtoresha e këtij institucioni Njomza Imeri – Ismaili, si dhe stafi i biblitotekës. Ministri u njoftua nga drejtoresha për punën, projektet dhe aktivitet e kaluara si dhe aktivitetet e ardhmshme, dhe shprehi gadishmëri për përkrahjen dhe mbështetjen e këtij institucioni. Gjithashtu, vizitoi nga afër edhe objektin…

Continue reading
Continue reading...

Lucinda Riley – “Motra në stuhi”

Ali D’Aplieze ka shkuar të marrë pjesë në një nga garat më të rrezikshme në botë të anijeve me vela, kur merr vesh lajmin e vdekjes së papritur të babait të saj birësues. Teksa kthehet në shtepinë e fëmijërisë për të takuar pesë motrat e tjera, ajo zbulon se i ati – një miliarder i pashoq misterioz, të cilin bijat e thërrisnin me dashuri Pa Salt – i ka lënë si trashëgim secilës prej tyre…

Continue reading
Continue reading...

Giullaume Musso – “Një apartament në Paris”

Arti është një gënjeshtër që thotë të vërtetën…” Paris, një studio artisti e fshehur në fund të një rrugice të gjelbëruar. Medlina e ka marrë me qira për të pushuar dhe për t’u izoluar. Si pasojë e një gabimi, policja e re e Londrës takohet atje me Gasparin, një shkrimtar mizantrop i ardhur nga Shtetet e Bashkuara për të shkruar në vetmi. Të dy këta, që gati nuk e shqyejnë njëri-tjetrin, detyrohen të bashkëjetojnë disa…

Continue reading
Continue reading...

“Të bëhesh Mishel Obama”

“Të bëhesh Mishel Obama” është titulli I librit autobiografik i ish-zonjës së parë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i cili ka dalë në shitje të martën. Në disa mga fragmentet e zbuluara nga media greke Prototema, flitet ndër të tjera për propozimin për martesë të Barak, si dhe eksperiencën në Shtëpinë e Bardhë.

Continue reading
Continue reading...

Yuval Noah Harari – “21 Leksione për Shekullin e 21”

Autori i dy librave më të shitur të momentit në mbarë botën, “Sapiens” dhe “Homo Deus”, Youval Noah Harari vjen me librin më të fundit në shqip, “21 leksione për shekullin e 21”. Këtu analizohen sfidat globale si epidemitë, inteligjenca artificiale, edukimi, fetë, kombet, punësimi, mjedisi, demokracia, etj., dhe ofrohen zgjidhje të cilat i shërbjenë ccdo individi në epokën tonë

Continue reading
Continue reading...

Përfaqësues nga ministria e Kulturës, vizituan bibliotekën “Koço Racin” në qytetin e Tetovës

Me datë: 03.07.2019 përfaqësues nga Ministria e kulturës sëbashku me udhëheqësen e sektorit për kulturë Z. Makedonka Koceva ishin për vizitë në bibliotekën “Koço Racin” në qytetin e Tetovës, ku u mirëpritën nga drejtoresha z.Njomza Imeri – Ismaili. Ku u njoftuan me punën e bibliotekës, si dhe thellimi i bashkëpunimit për përmirësimin e kushteve dhe funksionimin e bibliotekës në mënyrë sa më efikase.

Continue reading