Continue reading...

Lucinda Riley – “Motra në stuhi”

Ali D’Aplieze ka shkuar të marrë pjesë në një nga garat më të rrezikshme në botë të anijeve me vela, kur merr vesh lajmin e vdekjes së papritur të babait të saj birësues. Teksa kthehet në shtepinë e fëmijërisë për të takuar pesë motrat e tjera, ajo zbulon se i ati – një miliarder i pashoq misterioz, të cilin bijat e thërrisnin me dashuri Pa Salt – i ka lënë si trashëgim secilës prej tyre…

Continue reading
Continue reading...

Giullaume Musso – “Një apartament në Paris”

Arti është një gënjeshtër që thotë të vërtetën…” Paris, një studio artisti e fshehur në fund të një rrugice të gjelbëruar. Medlina e ka marrë me qira për të pushuar dhe për t’u izoluar. Si pasojë e një gabimi, policja e re e Londrës takohet atje me Gasparin, një shkrimtar mizantrop i ardhur nga Shtetet e Bashkuara për të shkruar në vetmi. Të dy këta, që gati nuk e shqyejnë njëri-tjetrin, detyrohen të bashkëjetojnë disa…

Continue reading
Continue reading...

“Të bëhesh Mishel Obama”

“Të bëhesh Mishel Obama” është titulli I librit autobiografik i ish-zonjës së parë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i cili ka dalë në shitje të martën. Në disa mga fragmentet e zbuluara nga media greke Prototema, flitet ndër të tjera për propozimin për martesë të Barak, si dhe eksperiencën në Shtëpinë e Bardhë.

Continue reading
Continue reading...

Yuval Noah Harari – “21 Leksione për Shekullin e 21”

Autori i dy librave më të shitur të momentit në mbarë botën, “Sapiens” dhe “Homo Deus”, Youval Noah Harari vjen me librin më të fundit në shqip, “21 leksione për shekullin e 21”. Këtu analizohen sfidat globale si epidemitë, inteligjenca artificiale, edukimi, fetë, kombet, punësimi, mjedisi, demokracia, etj., dhe ofrohen zgjidhje të cilat i shërbjenë ccdo individi në epokën tonë

Continue reading
Continue reading...

Orhan Pamuk – “Jeta e Re”

Ky libër duket si një ankth i pazbërthyeshëm, por është realisht vetë shtypja që të jep ndikimi i një libri jo të zakonshëm, ndjesi që e ka provuar çdokush që ia njeh shijen leximit. “Kush i thotë vetes Lexues, nuk duhet të vdesë pa e lexuar këtë libër…”

Continue reading
Continue reading...

Rumi – “Flakërime Dashurie”

Poezia ime është si bukë Egjipti: po kaloi nata, nuk hahet dot më. Haje ntaze, para se pluhuri ta zërë! Vendin e ka në tropikët e vetëdijes , por në këtë botë nga të ftohtit vdes. Si peshku plandoset përdhe një çast për t’u bërë tërësisht pa jetë më pas. Nëse e ha duke e pandehur për taze, do të pikturosh shëmbëlltyra fantazi. Përfytyrimin tënd do kesh përpirë, dhe jo këto fjalë të moçme, o…

Continue reading
Continue reading...

Jack MA & ALI BABA – Biografia

BIOGRAFI E NJË PREJ SIPËRMARRËSVE MË TË MËDHENJ TË KINËS Sot, Jack Ma (Ma Yun) është një prej gjigantëve të botës së internetit. Kompania e tij, Alibaba, është bërë platforma më e madhe në botë për tregtinë online. Ngritja e Jack Ma-së dhe Alibaba-s ka qenë integrale për zhvillimin e ekonomisë së stërmadhe të internetit në Kinë. Ky libër paraqet përvojat jetësore të Jack Ma-së, karrierën e tij si sipërmarrës dhe të gjithë procesin e…

Continue reading
Continue reading...

Fatos Kongoli – “Gënjeshtarë të vegjël”

Ajo e mori në telefon në mes të natës. Prej gjashtë muajsh shiheshin vetëm kalimthi, me raste, nuk komunikonin dhe emri i saj ishte i fundit që priste t’i shfaqej në ekranin e celularit. Ai mbeti në mëdyshje, t’i përgjigjej, apo jo; kapitullin me Emën e quante të mbyllur. Kapitulli me Emën ishte mbyllur dhe rihapur më se një herë, por gjashtë muaj të shkuar ai qe bindur përfundimisht: midis tyre nuk funksiononte. Ajo ishte…

Continue reading